Horyzonty Nauki 2014

Horyzonty Nauki 2014 - relacja

W dniu 28 maja 2014, na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się konferencja Horyzonty Nauki – Forum Prac Dyplomowych.  W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 70 studentów Wydziału Chemii oraz Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, którzy zaprezentowali swoje prace badawcze w postaci wystąpień ustnych lub prezentacji posterowych. Wystąpieniom tym przyglądali się również przedstawiciele środowiska biznesowego – firmy Selvita, MeasLine, F1-Pharma oraz Instytutu Nafty i Gazu
Już od 8.30 hol główny Wydziału Chemii zaczął się wypełniać uczestnikami konferencji, której właściwe rozpoczęcie nastąpiło punktualnie o godzinie 9.00. Prezentacje studenckie odbywały się równolegle w dwóch salach i były poddawane szczegółowej ocenie przez komisje złożone z pracowników i doktorantów wydziałów biorących udział w konferencji. Już podczas pierwszej sesji miała miejsce pierwsza prezentacja przedstawiciela przemysłu – firmy Selvita.
 
W tym roku po raz pierwszy odbyły się również sesje, na których prezentacje wygłaszano w języku angielskim. Specjalnie dedykowane sesje przygotowano dla studentów zagranicznych biorących udział w programie Erasmus oraz dla doktorantów, którzy również wygłaszali prezentacje anglojęzyczne. Warto również podkreślić, że z uwagi na uczestnictwo osób z zagranicy, konferencja po raz pierwszy uzyskała status konferencji międzynarodowej.
 
Przed  przerwą obiadową swoją prezentację wygłosił również przedstawiciel Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego PNP. Po przerwie obiadowej odbyły się sesje licencjackie, na których najmłodsi uczestnicy konferencji zaprezentowali swoje projekty badawcze. Swoją prezentację wygłosił również właściciel firmy F1Pharma, przybliżając studentom tajniki prowadzenia własnej firmy wraz z zaletami i wadami takiego stylu pracy.
 
Ostatnim punktem programu była sesja posterowa, na której przedstawiono prawie 30 prac, które również zostały poddane szczegółowej ocenie przez komisję konkursową. Przyznano cały szereg nagród: Nagrodę Główną im. Włodzimierza Jarzęby za najlepszy komunikat ustny wywalczyła Justyna Paluch, z kolei Nagroda Dziekana Wydziału Chemii za najlepszą prezentację ustną powędrowała do Mirosława Nawoja. Dziekan Wydziału Chemii nagrodził również najlepszy plakat - w tej kategorii zwyciężyła Martyna Kordiaczyńska. Z kolei jeśli chodzi o nagrody przyznane przez Dziekana Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, to za najlepszy komunikat ustny uznano prezentację Michała Kusiaka, natomiast za najlepszy poster pracę Grzegorza Gazdowicza. Swoje nagrody przyznał równiez Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego: nagroda główna powędrowała do Martyny Kordiaczyńskiej, a wyróżnienia zdobyli: Anna Kopacz, Marta Molenda oraz Artur Wójcik. Sekcja Studencka Polskiego Towarzystwa Chemicznego przyznała wyróżnienie za najlepszy komunikat ustny Martynie Kordiaczyńskiej. Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego nagrodził Aleksandrę Radko oraz Michała Kusiaka za najlepsze wystapienia ustne oraz wyróżnił Aleksandrę Pławecką i Sonię Wróbel w tej samej kategorii, natomiast nagrodę za plakat otrzymał Grzegorz Gazdowicz. Wyróżnienia za najlepsze postery przyznane przez Towarzystwo Doktorantów UJ powędrowały do Moniki Ćwięki, Grzegorza Gazdowicza, Martyny Kordiaczyńskiej oraz Krystiana Niemca.
Studenci zostali również nagrodzeni przez firmy biorące udział w HN: staż w firmie Selvita zdobył Mirosław Nawój, szkolenie w zakresie IT od firmy JCommerce - Andrzej Gruntowski, nagrodę od Państwowego Instytutu Nafty i Gazu wywalczyli Anna Jeleń i Michał Rączy, natomiast wyróżnienia od Przedsiębiorstwa Domu Książki Sp. z.o.o.
powędrowały do Wojciecha Kabały i Aleksandry Radko. Fundacja Bratniak wyróżniła Aleksandrę Choryłek za najlepszą prezentację w sesji studenckiej, Artura Wójcika za najlepszą prezentację w sesji studenckiej anglojęzycznej oraz Monikę Ciechomską i Annę Wach za najlepszą prezentację w sesji doktoranckiej. Nagrodę otrzymał również Ekin Esen za najlepszą prezentację w sesji studentów programu Erasmus oraz Pior Łątka za najlepszy poster. Nagrody z Progamu Erasmus otrzymali: Laura Scarbath-Evers za najlepszy komunikat ustny oraz Isac Dragon-Lucian za najlepszy plakat.
 
 
Konferencja była objęta patronatem honorowym JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Polskiego Towarzystwa Chemicznego, a także Dziekanów Wydziału Chemii oraz Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował portal Jobs.pl, KarieraManagera.pl, TargiPracy.pl, magazyn studencki Podaj Dalej oraz miesięcznik "Nafta-Gaz".
Szczegółowe informacje dostępne są w zakładce Edycja 2014. Zapraszamy też na nasz profil na Facebooku.
Mamy nadzieję, że nawiązane kontakty z firmami pomogą studentom w rozwoju kariery oraz przyczynią się do intensyfikacji współpracy sektora przemysłu z sektorem nauki.
 
Do zobaczenia za rok!